| | |

Balustrady szklane na szpilkach,

rotulach, uchwytach punktowych

Gdańsk, Gdynia, Trójmiasto oraz Tczew.

Balustrady szklane na rotulach czy też uchwytach punktowych a potocznie mocowane na szpilkach. Bardzo popularne rozwiązanie balustrad szklanych, samonośnych na okuciach punktowych na stałe wpisało się w polskich wnętrzach. Mając na uwadze chęć zachowania jak największej przestrzeni we wnętrzach najprościej jest wykorzystać szkło, które optycznie nie zabiera nam metrów kwadratowych. Dodatkowym atutem są okucia punktowe, nadające surowy, minimalistyczny charakter całej konstrukcji.

Przy małych wysokościach do 1m i z użyciem pochwytu można użyć szkła jednowarstwowego o grubości 12mm ESG FLOAT lub odżelazionego OPTIWHITE. Użycie szkła składającego się z jednej warstwy przy niewielkiej wysokości w mieszkaniu prywatnym jest dopuszczalne. Jeśli mówimy o miejscach użyteczności publicznej to musimy użyć szkła laminowanego o minimalnej grubości 8mm każda tafla szklana.

balustrada na szpilkach punkotwych uchwytach Gdańsk

Schody stanowią ważny aspekt prawidłowego montażu tego typu balustrady. Bez odpowiedniego przygotowania podkostrukcji schodów czy też wylewki żelbetowej nie będziemy w stanie prawidłowo zamontować takiej balustrady, która powinna być stabilna i podczas nacisku nie "kołysać się". W momencie kiedy mamy pochwyt jesteśmy w łatwiejszej sytuacji, gdyż stabilizuje on całość zwłaszcza jeśli mamy prostopadle ustawione szkła.

Najważniejszą rzeczą przy projektowaniu jest pionowy rozstaw rotul punktowych, które trzymając zasadę im większy rozstaw pionowy tym większa stabilność konstrukcji szklanej. Niekiedy widzimy realizacje, w których przeiwidziano rotule tylko w jednej linii całej balustrady co jest niezgodne "ze sztuką" w momencie gdy początek i koniec nie jest zakotwiczony w górnej części.

Balustrada na rotulach punktowych Gdańsk

Podsumowując można jednoznacznie powiedzieć, że planowanie takiej balustrady powinno odbywać się już na etapie projektu budowlanego jeśli są schody żelbetowe lub na etapie projektu wykonawczego jeśli są na podkonsttrukcji stalowej.

Balustrada szklana na rotulach, uchwytach punktowych Trójmiasto